Jayfebus0
Jayfebus0 Jayfebus0
  • 12-01-2022
  • Mathematics
contestada

You can buy 5 oranges for $2.50. What is the unit rate for 1 orange? How much would 8 oranges cost?

Respuesta :

27lmcdowell
27lmcdowell 27lmcdowell
  • 12-01-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

You have to divide 5 by 2 to find the unit rate.

5/2= 2.5

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

What do you mean by corrosion? How can you prevent it?
distribute (x+1)(x-2)
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies both inequalities
distribute (x+1)(x-2)
I = {1, 2} List all possible subsets of the given set.
One-half of a number is -12. Find the solution ???
What Canadian city is across a body of water from New York
What is a Mandala Autobiography?
Solve the system of equations.3x+3y+6z=33x+2y+6z=74x+4y+7z=4
A transformer has a primary coil with 600 turns and a secondary coil with 300 turns. If the output voltage is 320 volts, what is the input voltage?A. 8 volts