rebeccacelaya rebeccacelaya
  • 15-01-2017
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate for $70 for 9 pizzas

Respuesta :

bcalle
bcalle bcalle
  • 15-01-2017
Unit rate would be price per 1 pizza. Divide 70 by 9
To find unit cost.

70/9= $7.78 each
Answer Link
KiwiJelly76543
KiwiJelly76543 KiwiJelly76543
  • 15-01-2017
So you would divide 70 with 9 and 9 with 9. Then you get the answer which is 7.8/1= $7.80 for 1 pizza
Answer Link

Otras preguntas

what is the sum of 7/10 and 6/100
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
what is the sum of 7/10 and 6/100
what is the sum of 7/10 and 6/100
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
what is the sum of 7/10 and 6/100
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
Explain what is the same about two fractions that are like fractions