kateebug2007
kateebug2007 kateebug2007
  • 01-01-2022
  • Mathematics
contestada

please help i need done before 11:59!

please help i need done before 1159 class=

Respuesta :

jmidwest
jmidwest jmidwest
  • 01-01-2022

Answer:

D: $9/lb

Step-by-step explanation:

Rise 9 dollars per run of 1lb

Answer Link
mesoaliice
mesoaliice mesoaliice
  • 01-01-2022

Answer:

D. $9/1 lb

Step-by-step explanation:

let's first break down what unit price means

unit price is the amount of cost per one unit.

so if we check the graph here, we need to look at the 1 where weight is depicted. 1 is directly horizontal to $9 so we know our answer varies from c or d.

finally, we can deduce the answer is d because we always divide our cost by the quantity, so it is 9$/1lb

Answer Link

Otras preguntas

What values can n have to make each equation true |n|=3 and |n|=14 |n|=1
What is 17% as a fraction in simplest form
A metal box, attached to a small parachute, is dropped from a helicopter. explain in terms of the forces acting; why:(i) its velocity increased immediately afte
What is 17% as a fraction in simplest form
What is   a quarter past 5 mean
Explain how you know that 7/12 is greater than 1/3 but less than 2/3?
In the sentence   The football players train for the big game.    what part of speech is train                            The train sped over the tracks.
8x+15=3x-20 how do you do this
116% as a fraction or mixed number
A metal box, attached to a small parachute, is dropped from a helicopter. explain in terms of the forces acting; why:(i) its velocity increased immediately afte