shermarcusbarn
shermarcusbarn shermarcusbarn
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples is $3.60 for 3 pounds. Write the price as a unit rate.

Respuesta :

Helpmestudy123 Helpmestudy123
  • 12-01-2017
1, 080.....sorry if it's wrong
Answer Link
ivanantwidnokr45 ivanantwidnokr45
  • 18-11-2020

Answer:

Take the total and divide by the amount to get answer.

3.60 /3 = $1.20 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A line passes through point (-2, 5) and has a slope of . Points A(x, 3) and B(-2, y) lie on the line. The value of x is _____ , and the value of y is _____.
What is the factored form of each expression? 20x+35y
28 girls went camping. There were 2 main activities: Volleyball and swimming. Fourteen girls went swimming, 5 participated in both activities, and 4 girls did n
Why can two igneous rocks have the same minerals but different names?
What is the functional group for this organic chemical
in what type of of oranigzition is sequence extremely important
For the reaction represented by the equation 2na + 2h2o ® 2naoh + h2, how many grams of hydrogen are produced if 120. g of sodium and 80. g of water are availab
Find the sum of the geometric series. a{1}=88, a{5}=1408, r=-2
Is the answer number 1? I can't get anymore wrong sorry for lengthy problem thanks!
1. How can exclude aid in the relief stress? 2. Why is the development of motor skill essential? 3. Why are skills and game knowledge important to participate i