samanthapapes798 samanthapapes798
  • 16-12-2021
  • History
contestada

Janica bought 32 kiwi fruit for $20. How many kiwi can janica buy if she has $4?

Respuesta :

munchkwn
munchkwn munchkwn
  • 16-12-2021
answer: 2 kiwis


we need to find the cost of each kiwi.

32/20 = 1.6
(to make sure: 1.6(20)= 32)

if u multiply 1.6(3) = 4.8, Janice will be short by 8¢. so it must be 2 kiwis.



Answer Link

Otras preguntas

why do volcanoes erupt in the part of the world where Mont  Isle is located??
How do I write n+5n= 12c-c= and -4j-1-4j+6= in simplest form?
How to answer the following questions in spanish?? Quien batea? Con que batea?
how do you unscramble the science topic atsetlectoicnp
Are there any personifications in the poem jimmy jet and his TV set?
An engineer in India (standard household voltage = 220 volts) is designing a transformer for use on her upcoming trip to Canada (standard household voltage = 12
What is the potential energy of a 3 kilogram-ball that is on the ground?
How do I solve x-y=11 2x+y=19
When you whisper, you produce a 10-dB sound. a. When you speak quietly, your voice sounds twice as loud as a whisper. How many decibels is this? b. When you spe
Katrina has 8 ribbons for her hair.3/4 of the ribbons are blue.how many of Katrina ribbons are blue.could u show me how 2 find the answer..