Porciabeauty9009 Porciabeauty9009
  • 15-12-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells 8 bags of dog treats for $28. What's the cost per bag?

Respuesta :

BrandonRox BrandonRox
  • 15-12-2021
The cost of each bag would be 3.8
Answer Link
jehanabdallah75 jehanabdallah75
  • 15-12-2021
Divide 28/8=$3.5 per bag
Answer Link

Otras preguntas

NEED AN ANSWER QUICK! 15 POINTS AND WILL MARK BRAINLIEST ! You should avoid giving out your Social Security number whenever possible; however, in some circumsta
PLEASE HELP!!! 10 BRAINLY POINTS Solve the system of equation using substitution
Why it is important to ensure child right?
56x7y5, if x+0 and y#.0? Which expression is equivalent to V OA. 2x2y7xy2 OB. 8x4/7x472 Oc. 8 x 27 Try2 OD. 2244 297
Suppose a distribution has a mean of 40, and a standard deviation of 5, if 3 is added to each value in the data what is the new mean and standard divination?
he picture is of a coffee cup made from cookies with a layer of white chocolate on the inside. This cup can be eaten after drinking all the coffee. t What is th
Complete the paragraph based on what you have learned about different video-storage carriers. Malcolm is a science student. His teacher gave him an assignment t
If sin (x + y) = 1 and cos (x - y) = √3/2, then x =​
Select the correct answer. Is the boxed word a SUBJECT or a VERB? Will we need our driver's licenses for the application? OA. Subject OB. Verb
uestion 36: It's not necessary for us to hurry. It's early now. (Use: modal verb).