verkwann7581 verkwann7581
  • 14-12-2021
  • Mathematics
contestada

2 pounds of apples cost $0.76 How much would 3.5 pounds cost?

Respuesta :

dylanjosephpool dylanjosephpool
  • 15-12-2021

Answer:$1.33

Step-by-step explanation:

1 apple would cost 38 cents so 3 x .38 = 114 and half an apple is 19 cents so 114 plus 19 equals 133

Answer Link

Otras preguntas

Which verb form is used to indicate present perfect tense? verb or verb -s will verb have verb -ed have verb -ing
If 2 is added to five times a number, the result is equal to 5 more than four times the number find the number
Wich two rivers run through misopotania?
whats a membrane please help
In the early and mid-1800s, much of the northern economy depended on a: unskilled labor supplied by immigrants. b: goods manufactured by skilled craftsmen. c: a
Both chloroplasts and mitochondria are like in that they both have membranes and their own
Vamos a bucear en el _____.
Why did East Texan settlers wish to return to the area after moving to San Antonio?   A. No good farmland remained around San Antonio.   B. The settlers p
How did people obtain food during the Paleolithic age? What problems resulted from this method?
an elevator ascends, or goes up, at a rate of 750 feet per minute. is the height to which the elevator ascends proportional to thhe number of minuetes it takes