albirchowdhury12
albirchowdhury12 albirchowdhury12
  • 14-12-2021
  • Mathematics
contestada

The manufacturer of an energy drink spends $1.20 to make each drink and sells them for $2. The manufacturer also has fixed costs each month of $8000

Respuesta :

monicamcastillo monicamcastillo
  • 14-12-2021
What is the question?
Answer Link
darchae2014
darchae2014 darchae2014
  • 25-06-2022

Answer:

R(x)=2x.

Step-by-step explanation:

We get the total revenue by multiplying the revenue per unit times the numbers of units sold, so the general Revenue function is given by

R(x)=selling price per unit⋅x.

The manufacturer sells each energy drink for $2 so the Revenue function is :R(x)=2x.

Answer Link

Otras preguntas

I'm doing statics a math class and I need help to solve A = a+b÷2 for b
How do you find out the percentage of 55% of 140
Can you please show all work how you do this and with answer 13x + 7 = 10x - 11
how could you write sixteen and twenty five hundredths with a decimal point
Solve the equation for c. d=a+b+c/ac
y<x^2+10x+9 Sketch the graoh of the inequality
a microwave oven has a power rating of 850 W. if the microwave is turned on for 6 minuites how much energy will it use??
What is 89,659 rounded to the nearest hundred thousand?
Why might Rome along with Greece and Egypt be described as part of the Mediterranean world?
write an equation to find the unknown number use a variable for the unknownI do not understand this question..A large aquarium has 6 more fish then a small aqu