spongebobsmartie
spongebobsmartie spongebobsmartie
  • 14-12-2021
  • Mathematics
contestada

HELPPPP PLSSSS IT'S UNIT RATE BUT I Don't HAVE MUCH TIME TO DO IT!!!​

HELPPPP PLSSSS ITS UNIT RATE BUT I Dont HAVE MUCH TIME TO DO IT class=

Respuesta :

bobleo1234567g bobleo1234567g
  • 14-12-2021

Answer:

So Jennys Jean store charges the higher rate.

Step-by-step explanation:

Jeanys Jean store

Cost/pair = 20/1 = $20 per pair

Jeans warehouse

Cost/pairs = 36/2 = $18 per pair

So Jennys Jean store charges the higher rate.

Answer Link

Otras preguntas

A right triangle has legs that are 11 inches and 13 inches long.What is the area of the triangle?
Write an expression that equals 40. Include am exponent
How does DNA code for proteins?
A light beam in air strikes the surface of water at an angle of 26° with the normal. When it enters the water it bends toward the normal, making an angle of 19
Phenotype refers to the ______________________ of an individual. A) genetic makeup B) physical appearance C) recessive alleles D)
Water moves from Earth’s surface to the atmosphere as precipitation.
Which statement best describes the power of government provided by the articles of confederation? A) The national government held most of the power. B) Congre
Cells responsible for body movement are _____ cells. A. neuron B. bone C. muscle D. epithelial
Around 40% of cats with white fur and blue eyes are deaf. The gene responsible is pleiotropic. What does this mean?
How do you make green,purple and brown