Whylolii
Whylolii Whylolii
  • 13-12-2021
  • Mathematics
contestada

A 12-ounce box of fruit loops is on sale for $2.88, What is the unit cost (what is the price per ounce)

Respuesta :

Joey4pence
Joey4pence Joey4pence
  • 13-12-2021

Answer:

$0.24

Step-by-step explanation:

the working out would look something like this:

ounces dollars

12 : 2.88

duvide both by 12 to find 1 ounce

1 : 0.24

the price per ounce would be $0.24

hopefully this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

how can culture be a barrier to communication​
On a coordinate plane, 5 rectangles are shown. Rectangle L M N P has points (negative 5, 1), (negative 5, 4), (negative 3, 4), (negative 3, 1). Rectangle 1 has
what do i do when i'm in a situation where, my homophobic religious family has found out i'm apart of the LGBTQ+ community. i don't know what to do and i can't
what is the answer please help
ASK ME ANY QUESTION U WANT THE FIRST PERSON WILL GET BRAINLEST AND EXTRA POINTS
Jack’s statement that he should be leader because he can sing a C sharp show
the map shows the natural resources of Egypt.Gold could be found the closet to which physical feature?A First Cataract B Arabia SeaC Western DesertD Mediterrane
t costs $2.80 to make a sandwich at the local deli shop. To make a profit, the deli sells it at a price that is 170% of the cost. The sandwich sells for $___. (
Three times a number decreased by 9
is this correct or not plz help ASAP