ij907521 ij907521
  • 13-12-2021
  • Mathematics
contestada

if 4.5 pounds of cherries cost $10 , what is the unit price per pound ? A.$0.22 B.$0.45 C. $2.22

Respuesta :

jen4755 jen4755
  • 13-12-2021

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Divide the price by the weight 10 / 4.5 = $2.22 per pound

Answer Link

Otras preguntas

what policies did Presidents Truman and Eisenhower pursue in Vietnam after World War 2
undissolved solid particles could best be separated from a solution by
what is the reciprocal of 9/14
Describe three types of vesicles.
how can rhetoric can affect you life in the business world?
Which describes China's Great Leap Forward? a military alliance with the Soviet Union a program to increase productivity within 15 years a relaxation of economi
Why was Lincoln's Ten Percent Plan good for the nation? How did it help African Americans?
1 divided by 7/8? help?
whos hearing was taking place in the woods in the book the battle of the labyrinth
trace the origins of the "inalienable rights" referred to by the Declaration of Independence