Seudónimo Seudónimo
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

Kayla bought 16 bagels. She paid a total of $20. Write an equation to determine whether each bagel cost $1.50 or $1.25.

Respuesta :

bwoodxtearz bwoodxtearz
  • 12-01-2017
Equation:
16x = 20
**Solve the Equation**
16x/16 = 20/16
x = $1.25

Answer Link

Otras preguntas

six types of libraries ​
Evaluate each expression if f = 4, g = –2, and h = 1. G – (–15) – h a. 12 c. –12 b. –18 d. 14
What is the meter in this poem?A.trocheeB.anapestC.spondee D.blanke verseE. iambic pentameter ​
Which renewable source of energy faces the threat of gradually becoming scarce in various regions of Earth? A. Water B. Tides C. Wind D. Sunlight
What is not a possible translation of amabam? (5 points) I used to love I do love I was loving I kept on loving
The star nearest to our Sun is called Proxima Centauri. It has a surface temperature of approximately 3000 Kelvin and a luminosity about 1/1000th of the Sun’s.
how many times can 2 go into 245​
Artie's Detergent was first developed in the 1960s. Since then, Artie's has come a long way. The formula has been improved to fight tough stains. Now, people
what is the density of a gas with a molar mass of 28.26 grams per mole at 3.510 ATM in 237 Kelvin​
WILL MARK BRAINLIEST!! HELP ASAP!!!! Read this passage and answer the following questions. Tomorrow was the day. Carla had to stand up in front of the whole sch