alanolea9382 alanolea9382
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

At a pet store supply store, 7 pounds of treats cost $20.65. If Bob needs 3 pounds of treats, how much would it cost him?

Respuesta :

TeaLearnsStuff
TeaLearnsStuff TeaLearnsStuff
  • 03-12-2021

Answer:

$8.85

Step-by-step explanation:

20.65/7 = 2.95

2.95 x 3 = 8.85

$8.85

Answer Link
madi736
madi736 madi736
  • 03-12-2021
answer is $8.85 (i think)
Answer Link

Otras preguntas

Gamma rays are formed on Earth by natural radioactive decay, nuclear explosions, and _?_ in thunderstorms.
pls help (ZOOM IN TO SEE FULL PIC)
What is the volume of Alina’s model in cubic centimeters
Help please <3 Might give brainiest if the answer is correct
Which of these is the best method to use when improving skills such as shooting a free throw, jumping rope, or serving a volleyball? A overload B repetition С
does anyone know the answer to this
What is a nutritionist an expert on? What three processes take place in the digestive system? What body parts work together to form the digestive system?
Paraphrase the Quote:“We can only love others as much as we love ourselves. Shame, blame, disrespect, betrayal, and the withholding of affection damage the root
Label the parts of the atom. Which atomic particle determines the identity of the atom?
Please help me with math