ariciapersaud87141 ariciapersaud87141
  • 02-12-2021
  • Business
contestada

If costs $3. 45 to buy 3/ 4 lb of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 7. 5 lbs of walnuts?.

Respuesta :

Ritmeks
Ritmeks Ritmeks
  • 14-12-2021

7.5 lb of walnuts will cost $34.50

The first step is to calculate the price of 1 lbs of walnut

$3.45= 3/4 lb

x= 1 lb

cross multiply

3.45 × 1= 3/4x

3.45= 0.75x

x= 3.45/0.75

x= 4.6

Therefore it will take $4.6 to make 1 lb

The next step is to calculate the cost of 7.5 lbs of walnuts

4.6= 1

x= 7.5

Cross multiply

x= 4.6 × 7.5

= $34.5

Hence 7.5 lb of walnuts will cost $34.50

Please see the link below for more information

https://brainly.com/question/11925068?referrer=searchResults

Answer Link

Otras preguntas

what were the five issues involved in the ratification debate?
Pauline spent $7.50 every day for 3 days. Which expression is the best choice to help her determine the total amount of money she spent? A. (7.50) × (−3) = −22
What is the domain of cosine?
Write 2/3 of 4 as a fraction.
What is 50,779 divided by 167
URGENT! A wavelength is A) the number of waves per second B) the distance between two crests of a wave C) the distance from the crest to the trough of a wav
Petroleum contains multiple components with different boiling points. Explain how this process can be used in separating petroleum into its separate components?
What award was Jane Addams in 1931 in recognition for her work
Most developing countries have adopted which principle for dealing with parallel imports?
what life lessons do Mitchell and Jimmy T. learn from Randolph