realmiu7m5466 realmiu7m5466
  • 02-12-2021
  • Mathematics
contestada

Sam and his company want to make and sell jackets. They must rent the equipment which cost $150, and each jacket will cost them $10 to produce. The company only has $750 to spend.

Respuesta :

arianatompert arianatompert
  • 02-12-2021

Answer:

y=14x+3400

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what did Wilhelm fail to do in 1890?
How many grams are in 1.5moles of calcium
The ocean stores carbon from its interactions with the atmosphere, so the ocean serves as (a) _________ for the carbon cycle.(1 point) carbon dioxide carbon sou
What were working conditions like in the early 1900s?
add the following fractions and simplify the answer if possible.on your answer sheet draw and color each scoop of ice cream based on the flavor for each answer.
Can someone help me Plz
A chef bought 3 bags of beans. Each bag contains 1 2/3 kilograms of beans. How many kilograms of beans did she buy?
HELP ASP ASP HELPP PLSSS
SOMEONE HELP ME PLEASE ILL GIVE BRAINLY Which piece of evidence supports the main idea of the cartoon? the desks in relationship to the Senators and the specta
2 1/3 divided 1 1/5 work out the answer giving it in simplest form