28jlocker
28jlocker 28jlocker
  • 02-12-2021
  • Mathematics
contestada

at the grocery store, abdullah purchased 3 pounds of mac and cheese for $7.50 what does mac and cheese cost per pound?

Respuesta :

lena3056
lena3056 lena3056
  • 02-12-2021

Answer:

It costs $0.4 per pound of mac and cheese.

Step-by-step explanation:

3/7.50 = 0.4

Hope this helped. :)

Answer Link

Otras preguntas

Which letter on the map marks the area settled by French colonists? Antic Ocean D A. C B. A ОО ОС C. D D. B
[tex]\boxed{\text{Solve for 'x'.}}\\\\\frac{x+3}{6}=\frac{2}{3}[/tex]
how many moles of H2O are used to make 3.12 moles of NH3
Find quotient (10c² + 49cd + 49d²) ÷ (5c + 7d) plz answer correctly and with easy method.
What is continuity??
What renal and hormonal factors will cause an increased release of aldosterone from adrenal cortex?
Why did slaveholders support settlement of freed slaves in Africa? O A. They wanted to keep freemen away from slaves. O B. They believed it would result in a be
Which piece of data helps explain the uneven distribution of minerals across Earth's crust.
A car travels 600 km in 6 hours. at what rate of speed is the car traveling?
Helppppppp please first is brainliest