brooklynperry45
brooklynperry45 brooklynperry45
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Baynes is shopping for rulers for her classroom. She wants to spend $19.75 on rulers and they cost $0.79 each. How many rulers, (r), can she buy?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: 25 rulers

Step-by-step explanation:

19.75/.79=25

Answer Link
leonardogalarza2004
leonardogalarza2004 leonardogalarza2004
  • 01-12-2021

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Divide the total money, by the cost of each product:

$19.75/$0.79=25

Answer Link

Otras preguntas

what is 3 2/5 times 2 1/3
how do I solve (3+i)(3-i)
An astronaut who weighs 126lb on Earth weighs only21lb on the moon. How much would a person who weights 31lb on the moon weigh on Earth?
Who was Canada's FIRST prime minister.
Show that 9x^2-17x-85=0 give you solutions to 3 correct significant figures There are two possible answers for x
Why does 2 pi divided by 1/3 equal 6 pi?
How did the early voyages of discovery change european trade routes?
How is the ecological system organized?
how does  a star form?
Given that 500w = 3 * 700, find the value of w.