jesabel118888 jesabel118888
  • 14-11-2021
  • Mathematics
contestada

Jenny went to the store with $10 and returned home
with 5 gallons of milk and $1.30 in change. What was
the cost of each gallon of milk?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 14-11-2021

Answer:

The milk is priced at $1.74/gallon

Step-by-step explanation:

If Jenny started out with $10 and ended up with $1.30 in change, she must have spent $10 - $1.30, or $8.70.

                                                        $8.70

Then the unit price for the milk is ---------- = $1.74 per gallon

                                                         5 gal

Answer Link

Otras preguntas

Omg, I need help! A builder is buying property where she can build new houses. The line plot shows the sizes for each house. 1/6 has 6 X's 1/3 has 3 X's and 1/2
Evaluate the expression: 2^{4} ×4-\frac{2}{8}[ Plz answer
4 2/3 ÷ 4/3 Solve this
would like to know is why did you pick these artworks? So did you think they were the best? Do you like them? What reasons? can guy help all the question my ar
One root of is x = –10. What are all the roots of the function? Use the Remainder Theorem.
The floor of a living room is 7m by 5m. How many 50cm square tiles are required?
Which is one way that Walt Whitman uses repetition in this excerpt? by beginning each line with the same word by ending each line with a type of worker by begin
Which nitrogen base sequence is the partner of C–A–T–C–G–A?
40 POINTS TO WHOEVER HELPS WITH THIS I NEED IT ASAP PLEASE HELP
RELATED QUESTION..........