ducknchick08
ducknchick08 ducknchick08
  • 14-11-2021
  • Mathematics
contestada

when Anna buys 3 pencils, she spends a $1.50. Each pencil cost the same​

when Anna buys 3 pencils she spends a 150 Each pencil cost the same class=

Respuesta :

corangicorn
corangicorn corangicorn
  • 14-11-2021

Answer:

Each pencil is $.50

Step-by-step explanation:

If the total amount she spends is 1.50 for 3 pencils, and each pencil costs the same. Then you have to divide the total amount by the variables. Leaving your equation to be:

1.50 ÷ 3

equaling

.50

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-03-2022

Let cost of each pencil be x

  • Cost of 3 pencils=3x

ATQ

[tex]\\ \rm\hookrightarrow 3x=1.50[/tex]

[tex]\\ \rm\hookrightarrow x=1.5/3[/tex]

[tex]\\ \rm\hookrightarrow x=0.5[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Reasoning that proceeds from general theories to specific cases is referred to as
Prove that the square of an odd number is of the form 8k+1 g
Divide £56 in a ratio of 4:3
A rocket, weighing 43576 N, has an engine that provides an upward force of 11918 N. It reaches a maximum speed of 713 m/s. For how much time must the engine bur
HELP ASAP PLEASEEEE WILL GIVE BRAINLIEST!
5. This question is based on the following passage. Both Seagulls and wild geese are large birds. They're also similar in that both kinds of birds can fly ove
The left hemisphere of the brain plays an important role in managing or regulating:
Please help and explain
Which word has its origins in Greek mythology? Altar adore allay atlas
How do I find the holes of this function?