zariajc1 zariajc1
  • 14-11-2021
  • Mathematics
contestada

Gabriella bought 8 chicken wings for $4. What was the cost of the wings in wings per dollar?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 14-11-2021

Answer:

2 wings/dollar

Step-by-step explanation:

The unit cost is $4 / 8 wings, or $0.50/wing.  This is equivalent to 2 wings/dollar.

Answer Link

Otras preguntas

1. Bill Jones is an employee of Soccer Supply Company. Find Jones’ net pay for the first week of November. A. $749.03 B. $230.97 C. $792.03 D. $905.03 2. Bill J
What does it mean to say that water autoionizes? View Available Hint(s) What does it mean to say that water autoionizes? Water will cause many ionic compounds t
What in-group biases do you see around you? Explain
please help me with this.​
A group of research proposals was evaluated by a panel of experts to decide whether or not they were worthy of funding. When these same proposals were submitted
e 1. What are the ramifications of between LOAC and human rights law?
Scientists released 6 rabbits into a new habitat in year 0. Each year, there were four times as many rabbits as the year before. How many rabbits were there aft
What identifies your skills and interests to help you plan out your career goals? A. A self-assessment B. A self-help book C. A self-examination D. A bit of sel
Many Amtrak trains can travel at a top speed of 42.0 m/s. Assuming a train maintains that speed for several hours, how many kilometers will the train have trave
23, 24 And 25 please. Thank you!