torrey07 torrey07
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

elle can buy 2 quarts of milk for 3$ or 1 gallon milk for 3$ which is the better deal

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2017
1 gallon for $3 is the better deal because you're getting twice as much for the same price
Answer Link
LillyPrince
LillyPrince LillyPrince
  • 03-01-2017
2 quarts is half of a gallon, 4 quarts is one gallon. So the question is pay 3 dollars for half a gallon, or pay 3 dollars for one gallon? Which would you do? they both are the same price, but one is half as much.

Therefor, 1 gallon of milk is a better deal.
Answer Link

Otras preguntas

Plot the graph of 2x - y = 6 and y = 4. Write down the coordinates of the point where the lines intersect
what is the principle of foreign policy of Nepal​
PLEASE HURRY FAST!!! Jim is building a pen for his puppy. His puppy has an area of 127 square feet. Which is the best estimate for the number of feet of fencing
A sentence that asks a question ends with a period. True False
The sum of 2.236 and 7.555.. must be : A) Rational B) Irrational C) An integer D) A whole number
1.08 to the 3rd power?
Cuanto vale la y en matemáticas
Kara is running a marathon. After 2 hours, Kara has run 13 miles. After 4 hours, Kara has run 26 miles. What is her speed, in miles per hour?​
Cuanto vale la y en matemáticas
The sum of 2.236 and 7.555.. must be : A) Rational B) Irrational C) An integer D) A whole number