aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following are perpendicular to the line y=-1/3x+5 (three answers) 3x-y=2 y=3x 3x+y=5 1/3x-y=3 3x-y=6
What calcium-rich formation builds the internal skeleton of echinoderms?
Which union general accepted ronert e. lees surrender on april 9,1865, at appomattox court house?
AP Psych The peg-word system relies heavily on the use of ... A) visual encoding B) implicit memory C) the spacing effect D) mood-congruent memory
The length of a side of a square is √7 cm. What is the perimeter of the square? (Perimeter = the distance around the outside of a shape)
How does casca father feel about his daughter?Use two details from the story to support your response
What is the relationship between saving and investing??
When an individual consumes high protein food while drinking, the alcohol __________. a.is absorbed more quickly b.will affect the food's taste c.will cause
Fasting during Ramadan. Praying five times each day. Giving charity to the poor. Followers of which religion engage in these practices? (1) Christianity (2) Bud
Which of the following is NOT something that Earth's atmosphere protects us from? A. meteoroids B. ultraviolet light C. greenhouse gases D. dangerous parti