mayaLMFAOOOOOO mayaLMFAOOOOOO
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to by 12 cans for $7 or 6 cans for 4$

Respuesta :

bytebadx bytebadx
  • 02-11-2021

Answer:

12 cans for $7

Step-by-step explanation:

as you increase the price of 6 cans for $4 will gradually get greater than the price of 12 cans for $7.

Answer Link
hanyahindy15 hanyahindy15
  • 02-11-2021
12 cans for $7 because if you do 6 x 2 =12, then 4 x 2 = 8 , then you get 12 cans for $8, so the first deal is better! :)
Answer Link

Otras preguntas

The electoral college makes the decision of electing the ? of the united states.
the missing number in the series 1, 4, 27,____, 3125 is:
Read this excerpt from Little Brother and answer the following questions in complete sentences using proper grammar and punctuation: After a heated classroom d
What type of punctuation should not typically be used in any kind of formal or professional writing?
your arm needs tissue that give support and flexibility to allow it to move. what two systems would fulfill these requirements?
what do you think the golden rule means? is this evidence of a grand design a massive freak coincidence or something else
A point is _____. imaginary real
when is a caesarian section typically performed?
an airplane traveling 245 m/s east experienced turbulence, so the pilot decided to slow down to 230 m/s. it took the pilot 7 seconds to get down to this speed.
what is the sum of the measures of the interior angles of a heptagon?