135136 135136
  • 01-11-2021
  • Mathematics
contestada

Juan spent $3.48 on apple juice. Apple juice costs $0.12 per ounce. How many ounces of apple juice did Juan buy?

Respuesta :

jjodlask
jjodlask jjodlask
  • 01-11-2021

Answer:

29 ounces of juice

Step-by-step explanation:

3.48 divided by .12 is 29 ounces

Answer Link

Otras preguntas

example of 3-5 paragraphs composition on favorite sport
What number is between 2/7 and 4/11 CHECK MY ANSWER PLEASE?!?!
In the past 4 years, a sporting goods store had two yearly losses of $28,000 and $42,000 and two yearly profits of $104,000 and $10,000. What was the net prof
does anyone kowns the answer to theses questions? any help will do
Chance music is named for the sheer random possibility of "throwing" notes together and hoping to create music. True or False?
The scientific method is cyclic/linear
Which one of the following statements is accurate? A. Agriculture has been challenged by the use of selective breeding. B. Gymnosperms provide humans with
Help math HELP ME ASAP WITH MATH PLEASE?!!!!!
How are changes in climate and the hydrological cycle affecting the environment and your future? please make this simple to understand.
Mechanical digestion is the chemical breakdown of chunks of food into smaller pieces. TRUE OR FALSE