Hzhuwja Hzhuwja
  • 14-10-2021
  • Mathematics
contestada

4. If you have 15 pens which cost $0.79
each and 13 erasers that cost $0.29 each,
what is the total cost?

Respuesta :

frogs1333 frogs1333
  • 14-10-2021

Answer:

The answer is 15.62

Step-by-step explanation:

To get the answer, you would first multiply 15*0.79 to get 11.85

Then you would multiply 13*0.29 to get 3.77

Lastly, add 11.85 and 3.77 to get your final answer of $15.62

Answer Link

Otras preguntas

Your oven has a power rating of 5000 watt... Your oven has a power rating of 5000 watts. a. How many kilowatts is this? b. If the oven is used for 2 hours to ba
how do you convert mol dm-3 to gdm-3 and vice versa
Express the exact value of csc 60 degrees with a rational denominator?
Someone please help me : evaluate 3st to the second power + 2s if s=5 and t=3??
What restriction may be necessary to the domain and range of linear equations?
Someone please help me : evaluate 3st to the second power + 2s if s=5 and t=3??
biomedical definition
Someone please help me : evaluate 3st to the second power + 2s if s=5 and t=3??
Is sky an abstract noun??? X
isabella has found that she stays the most fit by running variouse dinstances and terrains through out the week. On mondays she runs 2.5 miles, on tuesdays 4.6