wrinev6109 wrinev6109
  • 14-10-2021
  • Computers and Technology
contestada

If i paid $37.20 for 12 gallons of ice cream how many would 1 quart of ice cream cost

Respuesta :

Blqzerino
Blqzerino Blqzerino
  • 14-10-2021

Answer:

$0.78

Explanation:

Answer Link
ash8850
ash8850 ash8850
  • 14-10-2021
There are 4 quarts in a gallon, so you can use
12 gallons• 4 quarts= 48 quarts for 12 gallons

Now, you can divide 48 from $37.20 to find the price of 1 quart.

$37.20 / 48 quarts = 0.775, written as $0.76 per quart of ice cream.

Answer: $0.76 per quart of ice cream

Answer Link

Otras preguntas

A barrio is an example of A. a restrictive covenant B. a homeowners association C. a gated community D. an ethnic enclave E. a non-basic sector
One of the earliest vertebrate animal groups that evolved in the early Paleozoic Era are
IM ON TIMED TEST. WILL MARK BRAINLIEST> According to Karl Marx, the economic ideas behind socialism would lead to a communist revolution. socialist revolutio
What is the common ratio of the geometric sequence 4, 16, 64, 256? * please help
do you have a no name poop
The pilot in a helicopter tossed a life float down to a swimmer in the water. The height, h, of the float after time t seconds is represented by the equation h(
Help !!!Write the equation of the line in fully simplified slope-intercept form.
How did the implementation of a referendum increase direct democracy?
Which statement is true about Audubon is true?
1) If a chemist has a 5.50 M solution of HCl, how many mL of acid will they need to add to how many mL of water in order to create 20.0 mL of 1.5 M HCl