ashtoncam23 ashtoncam23
  • 14-10-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal 16 oz for 3.36 or 24oz for 4.80

Respuesta :

epuckett0405 epuckett0405
  • 14-10-2021
The answer would be 24oz for 4.80
Answer Link
anasweeney43 anasweeney43
  • 14-10-2021

Answer:

A better deal is 24 oz for $4.80

Step-by-step explanation:

3.36/16 = $0.21/oz

4.80/24 = $0.20/oz

Answer Link

Otras preguntas

Please help me!! You don’t need a number just an expression to find the variable
21 feet to 8 yards write a ratio as a fraction in simplest form without any units
julie made $22 $55 $38 and $25 babysitting how much did she make babysitting
Please answer correctly for brainly <3 (11 and 12)
Which of the following statements is true about ions? A. Anions are positively charged ions. B. Cations are common among nonmetals. C. Charges for ions are a
how much significant figures does 147,320 have
144 divide by 12 - 18 + 3?
Explain why computers need secondary storage plz.
Solve for N. -7 + N = 20 N = 13 N = -13 N = 27 N = -27
please help quickly!!! which of the following is not a peripheral?a. keyboardB. MonitorC. RamD. Mouse