billybob6354 billybob6354
  • 11-10-2021
  • Mathematics
contestada

3 burgers and 2 drinks cost $35.00
2 burgers and 1 drink cost $22.00
What is the cost of each item?​

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 12-10-2021

9514 1404 393

Answer:

  • burger: $9
  • drink: $4

Step-by-step explanation:

The two purchases can be described by ...

  3b +2d = 35

  2b +d = 22

Subtracting the first equation from twice the second, we get ...

  2(2b +d) -(3b +2d) = 2(22) -(35)

  b = 9 . . . . . . . . simplify

Then ...

  2(9) +d = 22

  d = 4 . . . . . . . . . subtract 18

A burger costs $9 and a drink costs $4.

Answer Link

Otras preguntas

Use differentials to find an approximate value for [tex] \sqrt[3]{65} [/tex]
Wright a trinomial that has 9 x squared as the GCF of its terms
how do you work out and solve 12 = 4/5k
Every 6 seconds a pendulum completes 1 cycle. What are the period and frequency of this pendulum?
how do you work out and solve 12 = 4/5k
Factor using the gcf : 6x^3-9x^2+12x
Who revolted in the French Revolution and why?
8x-2(x+1)=2(3x-1) A.0 B.2 C.no solution <-- that's what I think it is. D.identity. Can someone check my answer
Nightjars possess a camouflage perhaps unparalleled in the bird world: by day they roost hidden in shady woods, so ------- with their surroundings that they a
8x-2(x+1)=2(3x-1) A.0 B.2 C.no solution <-- that's what I think it is. D.identity. Can someone check my answer