mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

as you move down a column what happens to the ionic radius?
How much should governments provide economic equality for their citizens?
Can someone help me with this also and show the the work !
What is the author’s opinion of the Roman people? Romans are the most respected, praised, and magnificent people on Earth. Romans are rarely viewed by the rest
During the late nineteenth century, many anti-imperialists worried that imperialism might threaten United States democratic values by
an intrusion of magma along a bedsing plane is called what
Find measure of arc JFH
The ratio of the angles in a quadrilateral are 2:3:5:10, what is the measure of the largest angle?
Write a short paragraph that describes how either Assyrian relief sculptures from Mesopotamia OR Egyptian tomb sculptures reflect the beliefs of those cultures.
how did african americans participate in world war 1