mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

When scientists use one of their five senses to gather information, they are?
Which approach seemed to give values closer to your actual height? the formula using only gender or the formula using both ethnicity and gender? why do you thin
Ben earns 12,800 a year. About 15% is taken out for taxes. How much is taken out for taxes?
What is the best definition of the term imagery
How did james oglethorpe hope to make georgia different from other colonies? did he succeed?
Rusty rounded 350,825 to the nearest hundred thousand and said it was 300,000. he rounded 350,825 to the nearest thousand and said it was 351,000. Was rusty cor
What has apparently prevented archaeological digging at the supposed site of james fort?
find the average of the first six composite numbers
Which statements correctly describe Arizona’s legislative branch? Check all that apply. The House is made up of 30 members. The Senate is made up of 30 members
Please I need help with this one