aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

An application with which you can perform calculations on numbers and work with other data
Here are 345 students at a college who have taken a course in calculus, 212 who have taken a course in discrete mathematics, and 188 who have taken courses in b
Write 3 strategies you can use when you become impatient.
what is the area of a rectangle with a length of 1/2 yard and a width of 11/6
explain the significance of the Harlem Renaissance to the 1920s America and beyond
What is the answer for -2(x+1)
help me please I really need it
On number 5 I am really stuck can I have help please.
3:12 simplifyin their simplest form
Solve the quadratic function by completing the square. What are the missing pieces in the steps? -32=2(x^2+10) -32+___=2(x2+10x+25) 18=2(x+5)^2 9=(x+5)^2 +-___=