LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

Pls give an explanation w your answer
Find all the roots of the equation x4 - 2x3 + 14x2 - 18x + 45 = 0 given that 1 + 2i is one of its roots.
a rectangles length is 2 units more than twice its width.its area is 40 square units. the equation w(2w+2)=40 can be used to find w, the width of the rectangle.
given f(x)=6x+2 and g(x)=x^3 which of the following are true? check all correct answers 1. f(x) x g(x)=6x+2x^3 2. f(x) x g(x)=6x^4+2x^3 3. f(1) x g(3)=72 4. f(-
in simplest form whats the ratio of 18 mins to 1.5 hours
Which system of social stratification was in the final stages of breaking down when karl marx developed his ideas?
convert 50g of calcium carbonate, CaCO3, into moles
An element with _____ positioning is removed from the normal flow and keeps its position even when the user scrolls.
According to the terminology used by demographers, people between the ages of 65 and 74 years are called __________.
A multimedia presentation is?