quinnn22u392t379 quinnn22u392t379
  • 16-09-2021
  • Mathematics
contestada

Elena went to a store where you can scoop your own popcorn and buy as much as you want. She bought 10 ounces of popcorn for $2.50. How much does one ounce of popcorn cost?

Respuesta :

lockwoodhailey257 lockwoodhailey257
  • 16-09-2021

Answer:

25$

Step-by-step explanation:

2.50 multipled by 10 would make it 25$ for 10 ounces

Answer Link

Otras preguntas

A simple experiment showed the action spectrum for photosynthesis. A green alga on a microscope slide received light that had been separated into its colors by
what does the word apocryphal mean?
How did Phillip II improve the phalanx
What should you do at an intersection with a flashing red signal light? Cautiously continue driving through the intersection Stop before entering, then proceed
Set A contains 17 elements, set B contains 20 elements, and 6 elements are common to sets A and B. How many elements are in A or B?
how can you translate PIOVE A CATINELLE?​
a use of DNA fingerprinting​
please help what is the value of x
[tex]\int\limits^1_0 {(x+1)*\frac{x^{3} }{x+1} } \, dx =?[/tex]
5) Based on evidence from the poem, the author MIGHT consider sportswriters to be