briannaedwards79 briannaedwards79
  • 15-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sally bought a soft drink for 4 dollars and 4 candy bars. She spent
a total of 20 dollars. How much did each candy bar cost ?

Respuesta :

dixiepixieuwu
dixiepixieuwu dixiepixieuwu
  • 15-09-2021

Answer:

Each candy bar is 4 dollars.

Step-by-step explanation:

20 - 4 = 16

16 divided by 4 = 4

Answer Link

Otras preguntas

The proportional relationship between the total number of minutes, m, that Aaron practices the piano after some number of days, d, can be represented by the equ
it is a graph I will send a picture of it
The data are at the ordinal level of measurement.What is wrong with the given calculation?Identify the level of measurement of the data, and explain what is wro
Two real numbers have coordinates w and t as shown on the number line below. Copy the number line into your Student Answer Booklet W + 2 3 -5 -4 3 2 1 0 1 4 5 a
2) Solve, do not use quadratic formula4x²+7x-15=0
What is the first step to solve 1/4x- 5=8
To solve the inequality -7x<24, the inequality sign must be reversed.A. TrueB. False
What are the factors of 23 and 36
pls help meHow many liters of NH3 are needed to react completely with 30.0 L of NO (at STP)?4NH3 (g)+ 6NO(g) 5N2(g)+ 6H2o(g)a.5.0 Lc.7.5 Lb.20.0 Ld.120.0 L
Question 6 (1 point(-1,1)(1, -1)Mach MLXBlank 1