angelsade5 angelsade5
  • 13-09-2021
  • Mathematics
contestada

8. Which is the better buy?
4 candy bars for $5.00 or
3 candy bars for $3.30

Respuesta :

amayawilliams39
amayawilliams39 amayawilliams39
  • 14-09-2021

Answer:

1. Divide

4 divided by 5.50

3 divided by 3.30

1. About 0.7

2. About 0.9

This means that 4 candy bars for 5.00 is the better buy!

Step-by-step explanation:

Hope this helps!! :))

Answer Link

Otras preguntas

What is the answer this is a math question
A ratio of the number of boys to the number of girls in a choir is 5 to 4. There are 60 girls in the choir
You want to test whether or not the following sample of 30 observations follows a normal distribution. The mean of the sample equals 11.83 and the standard devi
HAPPY B-DAY to my dog FRANK!!!!!!! love u bbys!!!!
someone please help me ugh . ;0
Question 2 (1 point) What is the length of a day-night cycle? Is it the same everywhere on Earth? 12 hours - yes; because the sun rises and sets in the exact sa
Michelle started her dance class at 6:45 PM. She spent 85 minutes in dance class. At what time did Michelle finish her dance class?
PLEASE HELP ME ON THIS QUESTION ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
can someone help with my question ill give you brainist or whatever lol​
ignore this made a mistake