daphneirisalmonte daphneirisalmonte
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

Express $15 for 10 gallons as a unit rate.

Respuesta :

OverpoweredNoob
OverpoweredNoob OverpoweredNoob
  • 12-09-2021

Answer:

$1.5 per gallon

Step-by-step explanation:

$15 / 10 gallons = $1.5 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

What are the charges on simple ions formed from atoms of group 2A elements
Things of the same species have similar morphology and can ____
____________________ This is when you flip a fraction over. pick from these: Absolute Value Distributive Property Equation Evaluate Equivalent Simplify Expressi
Why do societies and individuals tend to glorify the dead? What can we gain from honoring the dead? What might we lose?
What are the equivalent expressions for aº and a " ? Why do these rules work?
Function h is a transformation of the parent exponential function, $(=) = 2* h(t) = -3 2- Which statement is true? O A Function h is a horizontal translation of
find the odd one out and explain the reason why ? sand , sugar , salt , baking soda​
Pls help Im very stuck on this and don’t understand
____________________ This is when you flip a fraction over. pick from these: Absolute Value Distributive Property Equation Evaluate Equivalent Simplify Expressi
The southern colonies practiced indentured servitude and slavery because cash crops such as tobacco and sugar required many workers. the fishing and shipping in