lh27545 lh27545
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with this problem

Please help me with this problem class=

Respuesta :

axximx2
axximx2 axximx2
  • 03-09-2021

Answer:$6.11 per bag

Step-by-step explanation: The total of both the apples and ice cream is 55.68. Since we’re just trying to find the total price of apples, we’ll subtract the total price of ice cream. 55.68-6.80=48.88. Now we’ll divide $48.88 by 8, since there are 8 bags. That leaves us with $6.11

Answer Link

Otras preguntas

what are the zeros of the functions f(x)=x(x-2)/(x+3)(x-5)??
Solve the following equation: check your solution. 1/4n=7
a A structural adaptation is a physical change in an organism's body that helps it survive and reproduce. Which is an example of a structural adaptation in empe
how are pressure measurements related to weather predictions
your next-door neighbor thinks that she has discovered the next food craze and is opening a new location of her restaurant. she already has one location that is
El tren _______ manana a las 9 de la manana. A. Saldre B. Saldra C. Salire D. Salira
How does external stimuli help a plant survive?
Solve the inequality and graph its solution [tex]-5k\geq -20[/tex]
Women faced a great deal of risk when they came to or lived in the west . Based on the information in the section, what is one That is positive and one negative
Identify each method of reproduction in sponges. 1\....... occurs when a sponge breaks into two or more pieces, each capable of growing into a new adult. Each