pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of the line given by the equation below? y = -2x + 8
what type of polynomial is 3x+x to the second power +4 quartic cubic linear quadratic
Why did Woodrow Wilson declare war against Germany in 1917?
Radiometric isotope x decays to daughter isotope y with a half-life of 220,000 years. at present you have 1/4 gram of x in the rock. from the amount of daughter
One thing you should do to be an effective designated driver is: A. Communicate your rules before anyone starts drinking B. Consume no more than two drinks C
which positive and negative ions are essential for chemical reactions
What is transcendentalism? a.the belief that a person's intuition will help her reach spiritual understanding b.a period in history in which people rejected not
What is Renesmee's power? Why do the Volturi want to kill Renesmee at first?
The framers of the constitution believed that congress's greatest prerogative would be its ________. a. power of the purse b. oversight of the other two branche
Talia took the bus from her home to the bank and then walked back to her home along the same route. The bus traveled at an average speed of 40 km/h and she walk