prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

Which organization provides assistance to mothers and children living in poverty
You purchase a shirt for $8.50. There is a 6% sales tax. Your total cost will be A. $13.60 B. $9.01 C. $8.98 D. $8.55
The phase change in which a substance changes from a gas directly to a solid is A. condensation. B. vaporization. C. deposition. D. sublimation.
What should the draft of an informative essay include? Check all that apply. 1.a strong introduction 2.properly cited sources 3.an informal style 4.a biased
The direction electrons move through a material is _________ the direction of the conventional current. A. opposite to B. unrelated to C. the same as
If X stands for 'xylem' and the P stands for 'phloem' in the flax stem, then the flax plant is a
$20.90 on 9.5 quarts of strawberries what would be the price for each quart of strawberries
Which statements are correct interpretations of this graph? Choose exactly two answers that are correct. A. There are 2 g of dietary fiber in every 3 tomatoes.
Which was a technique used by FDR to maintain political and public support for early New Deal programs?
five less than twice a number is 7