frankidavis421 frankidavis421
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

better value for 15.3 ounce cereal

Respuesta :

tallabtall123
tallabtall123 tallabtall123
  • 02-09-2021
In the second case you have $4.59 per 20 ounces
Thus take 4.59 / 20 and you get $0.2295 per ounce or almost 23 cents per ounce

Hope it helps
Answer Link

Otras preguntas

Dave has $13 to spend on a $4 book and two birthday cards (c) for his friends. How much can he spend on each card if he buys the same card for each friend?
Which regions on the periodic table can adopt positive and negative oxidation numbers?
The group of people within a business who are involved in making business buying decisions is referred to as
Write an equation in point-slope form of the line through point p(9, -1) with slope -5.
A quarterback throws an incomplete pass. The height of the football at time t is modeled by the equation h(t) = –16t2 + 40t + 7. Rounded to the nearest tenth, t
Select all that apply. Which of the following statements are true of the greatest common factor of two numbers? A. Each number must share the factor. B.
MATH PLEASE HELP!!!!!! ASAP
List two physical properties and two chemical properties.
what are textiles used to make
PLEASE HURRY!! 15 POINTS What method would you use to assess the status of the biosphere on a global basis?