guptabibek787 guptabibek787
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

800 gram flour cost is 1160rs, then what will be the cost of one kg??​

Respuesta :

Annyohasayo
Annyohasayo Annyohasayo
  • 01-09-2021

Answer:

1200 rs

Step-by-step explanation:

h hope it helps you

Answer Link
maheshsinghmeenu
maheshsinghmeenu maheshsinghmeenu
  • 01-09-2021

1kg= 1000g

So, Use unitary method..

Flour (g) Cost (Rs)

800. 1160

1000. x

800×x = 1160×1000

800X= 1160000

x= 1160000/800

x= 145000 rs

Answer Link

Otras preguntas

What effect does atmospheric pressure and altitude have on the boiling point of water?
Explain the relationship between each pair of terms: a. gene and chromosomes b. gene and DNA c. gene and allele d. allele and meiosis
the Fashoda Affair is an example of
what type of mole is cancerous
What is the significance of the word universal in Newton’s law of universal gravitation
When drivers have no control over their driving environment and are stuck in traffic, the lack of control over the traffic event is frustrating and often leads
how many people are in your family? in spanish help plz
True or false :Vertical angles are angles that lie on the y-axis vertical to each other
Use the Function Rule to complete this table -10x + y = 4 X -2 -1 0 2 3 Y 0 0 0 0 0 aka unknown
All of the following are advantages to attending a community college except: A.It gives students time to improve their GPAs. B.It is cost-effective. C.It allo