fionakaufffman
fionakaufffman fionakaufffman
  • 15-12-2016
  • Mathematics
contestada

Cherries cost ​$2​/lb. Grapes cost ​$1.50​/lb. You can spend no more than ​$9 on​ fruit, and you need at least 5lb in all. Create a graph showing the amount of each fruit you can buy.

Respuesta :

alkhalidisara
alkhalidisara alkhalidisara
  • 15-12-2016
This is the graph
 



 
 Y=-(4/3).X+30



 

Ver imagen alkhalidisara
Answer Link

Otras preguntas

1560ml means___ l and____ml
In the ____ of new englanders, wicked means "very" or "extremely
3x=4x/6x 6x=56x 8x=56d
Santos deposited $1,800 in an account that yields 2.1% interest, compounded semi-annually. How much is in the account after 54 months? Round to the nearest cent
All of the following are correct about weathering and erosion, except:A. Erosion is the transporting of broken rocks to another location.B. Beach erosion usuall
1560ml means___ l and____ml
Different ideologies compete to establish their vision of the best ways to organize society, including...A. Economic structuresB. Political systemsC. Social ins
How much radiaton does a modern day phone have?+does it harm the human body?​
What plague finally convinces Ramses II to let the Hebrews go? Why?
WHAT ELEMENT JOHN DALITON MADE