kari986
kari986 kari986
  • 15-12-2016
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of orange juice costs $9.44. What is the price per cup

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-12-2016
2qt= 8 cups
9.44÷8= $1.18 per cup
Answer Link
Lookiesat
Lookiesat Lookiesat
  • 15-12-2016
Since,

2qt=$9.44
You divide to find the unit rate

So,
9.44 divide by 2 = $1.18 per qt
But, your asking for CUPS

Remember 4CUPS IN QUART

So, 1.18 divide that by 4

1.18 divide by 4= $0.29 PER CUP
Answer Link

Otras preguntas

which national highway is also known as east-west highway?​
Successfulness of the Competition policy in South Africa- support and graphs​
what is the constant in (x - 6)^2?
Create your own story problem ill give 100 points
I have 225 in my account I can spend all but 20%
c. Solve 1/2 x - (x+3)<1/3(x-1)​
In the sentence below, the underlined portion is a clause. Identify the type of clause. I can't go to the movies since I don't have any money. Independent claus
A woman gives birth to a son. What is the probability that her second child will be a girl? A. 0 percent B. 25 percent C. 50 percent D. 100 percent
pls answer thank you
which element is found in period 6 group 14​