Pikaismylife
Pikaismylife Pikaismylife
  • 14-12-2016
  • Mathematics
contestada

Jose bought 1.5 pounds of apples for $3.60.

How much would 34

of a pound of apples cost?

Enter your answer in the box.

Respuesta :

kitty102 kitty102
  • 14-12-2016
1.5 lb 34 lb
-------- ---------
$3.60 ?

34×3.60= 122.4

122.4 ÷ 1.5= 24.48

so he can buy 34 pounds of apples for $24.48
Answer Link
montre355
montre355 montre355
  • 26-01-2022

Answer:

the correct answer is 1.80

Step-by-step explanation:

i took the test

Answer Link

Otras preguntas

Which was the main provision of the Wade-Davis Bill of 1864 that led Lincoln to "pocket veto" it?
A substance that enters Earth's cycles and does harm to living things is a. a pollutant. b. hydrogen. c. freshwater. d. oxygen.
Mollusks like clams and snails have a simple heart that pumps _____ through open-ended vessels. blood water hemolymph lymphocytes
what is foolish and silly in spanish
What evolutionary explanations are there for death?
Which one of the following words is an iamb? A. JoAnne B. Sally C. Alice D. Rachel
Read this line from the passage: That and thy repentance, may avail to take the scarlet letter off thy breast. Which theme of the story does the scarlet letter
How long is a foot in inches?
Thomas Paine common sense was a major influence on the
what is 4L 710mL - 2L 690 mL