pppoopoo9 pppoopoo9
  • 15-08-2021
  • Mathematics
contestada

30 Oreo cookies for $2.99
Unit rate

Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 16-08-2021

Answer:

$0.10 per oreo

Step-by-step explanation:

To find the unti rate, all we need to do is divide.

2.99 / 30 ≈ 0.10

Best of Luck!

Answer Link

Otras preguntas

A Streetcar Named Desire thesis essay
I'm not good with this type of thing in math so I need help. 1 .▲PQR has angle measures of 108 degrees, 33 degrees, and x degrees. Describe how to find the mis
Parallel lines r and s are intersected by a transversal line m. Label a pair of corresponding angle measures (6x +11) and (3y+8)°. The angle labeled (3y + 8)° i
Sam can read k pages in 20 minutes. In terms of k, how many minutes does it take Sam to read 1 page?
a rope of length 2/5 m is cut into 4 equal cords. What is the length of the cord?
Parallel lines r and s are intersected by a transversal line m. Label a pair of corresponding angle measures (6x +11) and (3y+8)°. The angle labeled (3y + 8)° i
Using the LIFO method and the information in this image, what is the Cost of Units on Hand and Cost of Goods Sold during this period?
I'm not good with this type of thing in math so I need help. 1 .▲PQR has angle measures of 108 degrees, 33 degrees, and x degrees. Describe how to find the mis
Free P0ints! Happy New Year! Just type something to redeem 50 points!
how to send message to someone in brainly​