farse1202 farse1202
  • 15-08-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-pound bag of potatoes costs $0.96. What is the price per ounce?

Respuesta :

gg1282905 gg1282905
  • 15-08-2021

Answer:

.03

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 ounces 2 pounds is 32

and 96/32 is 3

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 15-08-2021

Answer:

$.03 per ounce

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 ounces

2 pounds = 32 ounces

Take the price and divide by the number of ounces

.96 / 32 ounces

.03 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

When the code tells a program to repeat the same action 10 times, the code is using a loop an "if" statement debugging logical reasoning
write an inequality (in the image)
Find the quotient: 11.28 ÷ 4.7 A. 0.24 B. 2.4 C. 24 D. 240
whats my favorite color? yes or no?
i need help with this asap
Could anyone help me with this assignment please?
can somebody help me on this one I just need 2 to 3 sentences for each one
Help me with these questions show your work !
Which of the following could be the theme of a story? Question 1 options: Hope is stronger than fear. a fear of the dark A brave woman beats the odds. A cat
Substances transported by facilitated diffusion A. must have movements coupled to those of other substances. B. move passively through specific channels from an