dinnamorato78 dinnamorato78
  • 13-08-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Ivanna bought 9 pounds of flour for $5.
How many pounds of flour did she get per dollar?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 13-08-2021

Answer:

1.8 pounds per dollar

Step-by-step explanation:

Take the pounds and divide by the dollars

9 pounds / 5 dollars

1.8 pounds per dollar

Answer Link

Otras preguntas

James has purchased a 10-year bond that pays a $50 coupon. If interest rates go up, __________. the bond price will go up the bond price will go down the bond c
movie of Romero: 1. who do you think Jesus was for this person? 2. how do you think that believing in Jesus affected what he did? 3. what were some of the big
what is surrounded by Quebec, Ontario, Manitoba, and Nunavut
Acceleration depends on _____ being pushed
What inspired Erwin Chargaff to study the chemistry of nucleic acids?
can you explain how to solve this If 6m+4=8m then 4m =
14/100 in simplest form
Definition of superhuman
In Sir Gawain and the Green Knight, I'm doing a worksheet involving the hero's journey. What would be the answering of the call (what motivates him to accept hi
how did romans differ from the greeks in their art shows the human body