everoAnjieriaia everoAnjieriaia
  • 14-12-2016
  • Mathematics
contestada

You spend 3$ and by 6 apples with it what is the unit price in dollars per apple

Respuesta :

Barna
Barna Barna
  • 14-12-2016
50 cents. $0.50 <============ The answer.
Answer Link
SDehart
SDehart SDehart
  • 14-12-2016
The apple is .50 by itself
.5 *6=3
Answer Link

Otras preguntas

Each leg of a 45-45-90 triangle has a length of 6 units. What is the length of its hypotenuse?
How many different 4-digit numbers can be formed using the digits 2, 4, 5, 6, and 7 such that no digits repeat and the number is divisible by four?
In 1968,the estimated population of the world was 3,559,028,982 people.When this number is written in expanded form using exponents,one power of 10 would not be
Which are characteristics of trade in ancient Egypt? Choose all answers that are correct. A. Egypt had its own silver and gem mining. B. Traders came and went u
The article identifies a ''tacit racial hierarchy'' in the animated film, Rio 2, which replicates parttens in racial stereotyping throughout movie history. Base
The whole is 8 One part is 8 What is the other part? Tell how you know.
Which of the presidents listed below did not attain the presidency due to the death of a president? A. Chester Arthur B. Gerald Ford C. John Tyler D. Millard Fi
After Hitler came to power in 1933, he blamed Germany's defeat in World War I on A. Communists and American imperialists. B. Communists and Socialists. C. Jews
Do I capitalize zebra in this sentence? Meet Timmy the zebra.
The instantaneous velocity of an object is the blank of the object with a blank