lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

I WILL GIVE YOU BRAINLIEST IF YOU HELP ME ON MY QUIZ PLZZPART A WHAT IS THE CENTRAL IDEA OF MENDING WALLA the speaker argues with is neighbors because he believ
Multiply (-3) by (+1.4).
P(x)=x^4−3x^2+kx−2 where k is an unknown integer P(x) divided by (x−2) has a remainder of 10. What is the value of k?
11, 13, 17, 25, 32, 37, A) 58. B) 67 C) 47 D) 65 E) 59
In 150-200 words, compare the Acts of Dismay to the Intolerable Acts. Which group of acts had the most immediate impact on the revolution against Britain and wh
The (Blank) is what or who is trying to send a message to the receiver. Encoder decoder Sender receiver
Select the locations on the number line to plot the points and.
Of the jobs described which one would you most want to do? explain
Quiz True or False: A bill is introduced to Congress and sent to a committee. A True B False Check Answer
Plz answer me will mark as brainliest ​