basaniprecious40
basaniprecious40 basaniprecious40
  • 03-08-2021
  • Mathematics
contestada

of a loaf of brown bread costs R6, how much will 4 halves cost?​

Respuesta :

loconte loconte
  • 03-08-2021

Answer:

R12

Step-by-step explanation:

Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-08-2021

Answer: R12

Explanation:

Cost of 1 loaf = R6

Cost of 4 halves = 6/2×4

= 6 × 2

= R12

Please click thanks and mark brainliest if you like

Answer Link

Otras preguntas

What does the photograph above show? How is it an example of an environment sculpture?
Which statement is false. Liberal arts math. 1.7.2
How do I find the reciprocal to a fraction Look at the pitcher by taping it and you can read what it says
Samantha is preparing an essay on Renaissance Art. Help Samantha complete the sentence to describe a significant contribution made by Renaissance artists to the
The genocide in ____ resulted from a struggle between Arab nomadic tribes and non-Arab agricultural groups. A. Darfur B. Rwanda C. Cambodia
Helppp! 25 points!!!!!!
an angle's mesuare is 6 degrees more than 3 times the measure of its complemtnt. Find the measure of the angle
A 13.00 g sample of citric acid reacts with an excess of baking soda What is the theoretical yield of carbon dioxide
Need help don’t understand
6-45. THE TORTOISE AND THE HARE The tortoise and the hare are having a race. In this tale, the tortoise moves at 50 feet per hour while the hare moves at 250 fe